Що таке межування і чому важливо мати геодезичне обладнання?
19.07.2024Межування земельної ділянки - це комплекс геодезичних робіт, спрямованих на визначення і закріплення меж ділянки на місцевості.
Така робота може виконуватись лише кваліфікованими спеціалістами з геодезії або кадастровими інженерами, які мають відповідні сертифікати, обладнання та досвід. Вони збирають і аналізують необхідні документи, а також проводять геодезичну зйомку ділянки, щоб юридично закріпити її межі. Після завершення процедури, дані передаються до державного відділу земельних відносин для отримання кадастрового паспорта власником ділянки.
Чому межування важливе і актуальне
Межування дозволяє точно визначити межі, площу та положення ділянки відносно системи координат. Основна характеристика межі - координати ключових точок, а не довжина. Ці координати визначаються під час робіт з межування.
Неточні межі можуть спричинити суперечки із сусідами, що може призвести до серйозних конфліктів. Самовільне розширення ділянки, особливо за рахунок сусідньої землі, також може викликати суперечки. Межування необхідне для юридичного визначення меж і площі кожної ділянки.
Результатом межування є встановлення і погодження меж ділянки з закріпленням їх на місцевості за допомогою спеціальних знаків.
Основні етапи межування
- визначення і закріплення меж ділянки;
- встановлення координат зовнішніх кордонів;
- підготовка і оформлення межового плану;
- обчислення площі земельної ділянки;
- поділ або злиття ділянок;
- відновлення контурів ділянки.
Обладнання для межування
Земля завжди була цінним активом, і для її точного обліку необхідне високоточне геодезичне обладнання. Під час межування маленьких ділянок необхідно мати геодезичне обладнання та геодезичне програмне забезпечення для обробки даних. Для визначення координат межових знаків використовують супутникові геодезичні приймачі.
Серед основного обладнання можна виділити: супутникові GNSS приймачі, електронні тахеометри, світлові далекоміри, теодоліти, фотограмметричні прилади та дигітайзери.
Сучасні супутникові GNSS приймачі стали більш доступними для звичайних користувачів. Одним із таких є GNSS комплект Walker RTK з розкладною віхою TS180 і програмним забезпеченням SurPad 4.2. Це професійне RTK обладнання, що забезпечує високу точність вимірювань. Компанія Geometer пропонує гнучкі тарифи на RTK корекції, які можна придбати навіть подобово. Для обробки даних може знадобитися програмне забезпечення Digitals.
Досить часто є необхідність провести вимірювання повторно або виміряти іншу ділянку, а геодезист вже поїхав, його повторний виклик буде знову коштувати грошей. Можемо порекомендувати простий у використанні та найкомпактніший комплект GNSS RTK GEORA. Цей "малиш" буде найбільш сучаснішим, або навіть більш точним, ніж геодезичне GNSS обладнання багатьох геодезистів. З RTK корекціями, цей прилад здатен видавати точність 8 мм по горизонталі, та 15 мм по вертикалі. GEORA має захищений та протиударний дизайн корпуса за стандартом IP67, вагу 220 грамів, сенсор компенсації кута нахилу та 15 годин автономного часу роботи. Також, GEORA GNSS вражає швидким часом ініціалізації. Використовуючи GEORA GNSS у користувача завжди буде можливість перевірити виміряні раніше точки і відбивати необмежену кількість нових. Також GEORA GNSS має в комплекті професійне геодезичне програмне забезпечення.
Альтернативні варіанти проведення межування для внутрішніх потреб
Якщо не стоїть задача високоточного визначення ділянок, та має вистачити точності до 0.5 метра, то зверніть увагу на приймачі GM SMART та GM PRO S. Це схожі за своїми технічними специфікаціями приймачі, але GM SMART потребує зовнішнього живлення від павербанку, а GM PRO S вже має вбудований подвійний акумулятор, та може працювати автономно й без зайвих дротів. Особливість цих приймачів полягає в тому, що вони показують досить високу точність відносних координат. Ці приймачі досить точно працюють в режимі згладжування координат без використання платних корекцій.
Через свою доступну ціну та високу відносну точність, незрівнянну з дешевими приймачами на UBLOX, приймачі GM SMART та GM PRO S залишаються найпопулярнішими для вимірювання площі полів, визначення меж ділянок побутовими користувачами. Для більш простих завдань вимірювання, таких як межування земельних ділянок для внутрішнього обліку, вимірювання площі полів та обміри невеликих ділянок, вимірювання відстаней, розподіл ділянок на частини, знаходження точок на місцевості, для відбору проб ґрунтів, використовується програмне забезпечення geometer SCOUT для Андроїд. Це більш проста у використанні программа для побутового користувача.
Програмне забезпечення geometer SCOUT для Android дозволяє легко виконувати вимірювання без залучення професійних геодезистів. Після завершення межування користувач отримує електронну карту ділянки, яку можна переглянути на комп’ютері або роздрукувати.
Норми і вимоги чинного законодавства
Відповідно до Закону «Про землеустрій», межування та розробка документації мають виконуватись сертифікованими інженерами-землевпорядниками, зареєстрованими в Державному реєстрі.
Використання GNSS приймачів GM SMART або GM PRO S для внутрішніх робіт з межування є рекомендаційним і дозволяє самостійно визначати координати та встановлювати знаки без залучення геодезистів, що значно знижує вартість робіт.
GNSS RTK приймач GEORA є дуже компактний та легкий геодезичний GNSS-пристрій. Він має герметичний та удароміцний корпус та витримує падіння з висоти 1,6 метрів
Walker RTK з професійним геодезичним мобільним додатком SurPAD - це ідеальний комплект для геодезичної зйомки, а також для 3D-зйомки оглядових люків, тротуарів, бордюрів, сходинок, елементів ландшафту, а також картування траншей та підземних комунікацій електричних, газових, водопровідних і каналізаційних мереж.
Одночастотний GNSS приймач "GM PRO S" покращеної точності на безкоштовному сигналі. Нова серія приймачів у компактному корпусі GM PRO mini. Приймач має 335 каналів зв'язку з супутниками. Працює з усіма супутниковими системами: GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU, QZSS, IRNSS і може працювати в будь-якій країні світу. Може бути використаний в геодезії, сільському господарстві, лісовому господарстві та інших сферах промисловості, де важлива висока точність.